2011. december 23., péntek

Karácsonyi diós-mákos kalács, nem bejgli...


 Imádom a diós-mákos kalácsot! Mivel kézzel dagasztom a tésztát, ami nem könnyű feladat gyönge kis csuklóimnak, évente csak kétszer, karácsonykor és húsvétkor készítem el. Családom imádja, dagasztógéppel is megleptek, de én ragaszkodom a kézimunkához… Imádok a ragacsos tésztában pacsmagolni, dögönyözni. Amikor a kolléganőimet megkínálom azzal a néhány, titokban mentett szeletkével, mindig felteszik a kérdést, hogy: miért más a tiéd, mint amit XY süt, vagy mint amit a boltban vettem…? A válasz egyszerű, a dagasztás macerája miatt, elterjedt az egyszerűbb, bejglinek nevezett változat, amihez csak össze kell keverni a hozzávalókat, de nem kell felfuttatni az élesztőt, és nem kell hólyagosra pofozni a tésztát. Igaz, hogy a kalácskészítés türelmet igényel, de kellemes karácsonyi háttérzenével, jó hangulatban végezhető művelet.
 Tipp karácsonyi zenéhez: Cantores Ecclesiae Rézfúvós Együttes Adventi Zenéje
honlap: http://rezfuvos.hu

Diós-mákos kalács recept

Tészta hozzávalói: 75 dkg finomliszt, 2 egész tojás, 5 kanál cukor, késhegynyi só, kb. 2 dl tej, 8 dkg vaj vagy Rama, ízlés szerint reszelt citromhéj, vaníliacukor, 2 dkg élesztő, 1 dl tej, kk. cukor, liszt
Mivel dupla adagot készítek, minden fent felsorolt hozzávaló kétszeresére van szükségem.
A dupla adaghoz 3 tepsit használok: 2-öt a töltelékes kalácsnak, 1 kalácssütőt   

 A felfuttatott élesztő készítése a dupla adaghoz: úgy 1,5 dl-nyi langyos tejbe beleteszünk 1 kávéskanálnyi cukrot, csipetnyi sót, belekeverünk annyi finomlisztet, hogy nokedli tészta állagú legyen, majd csomómentesen beledolgozzuk a 4 dkg élesztőt. Az élesztős keveréket felfuttatjuk. Én a bekapcsolt sütős tűzhelyre vagy a közelébe teszem az óriás bögrét vagy befőttes üveget (hogy lássam a folyamatot), amiben kedvére növekedhet az élesztő.
 Tészta készítése: a lisztet egy magas falú tálba szórjuk, a közepébe mélyedést készítünk a kezünkkel. A tojást, a cukrot, a citromhéjat, a vaníliacukrot és a felfutatott élesztőt a mélyedésbe öntjük. Kézzel vagy kanállal elkezdjük a középen halmozott hozzávalókat összekeverni a liszttel, a tál széle felé haladva, a lisztet kis adagokban hozzáadni a tésztához. A kis darabokra vágott margarint, és a részletekben hozzáöntött tejet akkor gyúrom a tésztához, amikor a liszttel már összeállt. Alaposan összegyúrjuk, és dagasztani kezdjük. Két ököllel addig dögönyözzük, néha hajtogatva, megforgatva, amíg hólyagok keletkeznek a tészta felületén. Akkor, letakarva, meleg helyen – de nem közvetlenül tűzközelben, mert a tészta megszárad – megkelesztjük. Körülbelül 2 óra, hőmérséklettől függően. Akkor jó, ha a tészta nagyjából az eredeti háromszorosára nő.

Máktöltelék: fél kg darált mák,35-40 dkg cukor, mazsola, vaníliacukor, reszelt citromhéj, ízlés szerint, annyi tej, amennyitől jól kenhető, de nem folyós lesz a töltelék. Megfőzzük, hagyjuk hűlni.

Diótöltelék: fél kg darált dióbél, 35-40 dkg cukor, őrölt fahéj, reszelt citromhéj, mazsola, ízlés szerint, tej. Megfőzzük, hagyjuk hűlni.       

2 tojássárgája és 1 kanál víz a kenéshez

 Amikor a tészta megkelt, három részre osztom, két nagyobb és egy kisebb adagra.
 A két nagyobb adag tésztát egyenként kinyújtom, kb. 3 mm vastag, kb. 60x40 cm-es lapokká. A lapokat megkenjük a töltelékkel, úgy, hogy a szélén maradjon fél cm-nyi üres tésztasáv, hogy ne folyjon ki a töltelék. Hosszában feltekerjük. Mind a töltött, mind a fonott kalács tetejét megkenjük a kanálnyi vízzel elkevert 2 tojássárgájával. A töltött kalácsokat patkó alakúra formálom a tepsiben. Előmelegített sütőben, 170 fokon sütőm, amíg a teteje barnára sül, és a tűre nem tapad a tészta.      
A töltelék nélküli kalácshoz a tésztát újabb három, de egyforma részre osztom. A tésztaadagokat hosszúkás, a két tenyeremet középről kifelé mozgatva, nagyjából 30 cm hosszúra sodrom. Amikor elkészült a három egyforma tészta, egymás mellé tesszük, és az egyik végüket összenyomkodva, fonatot készítünk: hol az egyik, hol a másik szélső darabot tesszük egymásra. A másik véget is összenyomjuk. Tetejét megkenve, kalácsformában barnára sütjük.     
 Mivel nálunk nem mindenki szereti a mazsolát, mind a töltelékes, mind az üres kalács egyik felét mazsola nélkül készítem.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok!