2012. január 8., vasárnap

Vízkereszt és Vargabéles


A vízkereszt (háromkirályok, epifánia) január 6-án van, és a kereszténység három bibliai eseményt ünnepel ezen a napon: a nyugati kereszténység minden évben ekkor emlékezik meg a napkeleti bölcsek, a hagyomány szerinti háromkirályok (Gáspár, Menyhért és Boldizsár) látogatásáról a gyermek Jézusnál, és a Jézus által véghezvitt első csodáról a kánai menyegzőn, amikor borrá változtatta a vizet. A keleti keresztény egyházak Jézusnak a Keresztelő Szent János által való megkeresztelkedését ünneplik. Az ó-naptárat használó keleti keresztény egyházak a Gergely-naptár szerinti január 19-én tartják, mivel a Julianus-naptár jelenleg 13 nap késésben van a Gergely-naptárhoz képest.) Vízkereszt ünnepe a „karácsonyi tizenketted” (tizenkét napos ünneplés) utolsó napja és a farsang kezdete.
Ilyenkor szedjük le a karácsonyfát is. Úgy gondoltam, hogy míg áll a feldíszített fenyő, még illatozva, pompásan, ünnepeljünk mi is családi körben. Így összegyűltünk egy kis beszélgetésre, evés-ivásra.
A menü 10 főre: halkrém, kolbászos tészta, gombás hússzeletek, rizs, Vargabéles, pudingos desszert.
A halkrémhez: villával összetörtem 3 doboznyi olajos szardíniát (a leve is belekerült) 3 főtt tojással. Összekevertem 15 dkg vajjal, 1 tk mustárral, borssal, citromlével. Magos rozskenyérrel ill. fehér kenyérrel ettük.
Csavart tésztát sós vízben megfőztem, a vízbe fokhagyma darabokat tettem. Egy szál gyulai-kolbászt felkarikáztam, alacsony hőfokon átsütöttem. Csemegeuborkát apróra daraboltam. Összekevertem a tésztát, a kolbászt és az uborkát, őrölt fehérborsot és főzőtejszínt kevertem hozzá.
Gombaragu a húshoz: hagymát dinszteltem, fél kg. barnakalapos csiperkét megpucoltam (lekapargattam a kalapokat), apróra vágtam. A hagymához adtam a gombát, sóztam, borsoztam, csipetnyi majorannát szórtam rá. Fedő alatt kb. 5 percig pároltam, akkor 2 dl tejszínt és 1 dl-nyi vörös bort öntöttem hozzá, és még 5 percig főztem fedő nélkül.
Tíz szelet disznócombot kiklopfoltam, vékonyan megkentem minden szeletet mustárral. A gombás ragut a szeletekre halmoztam. Nagy tepsiben, alufóliával lefedve 15 percig sütöttem 180 fokon, majd alufólia nélkül, amíg megsült a hús.
A Vargabélest cérnametélttel készítik Magyarországon, de széles metélttel Erdélyben. Nekem az erdélyi változat az igazi, de szokás kérdése…
Vargabéles hozzávalói: réteslap, 75-80 dkg tehéntúró, 15-20 dkg cukor (ízlés szerint), 20 dkg széles metélt, 3 tojás, 1 kanál tejföl, mazsola, reszelt citromhéj, 2 zacskó (20 g) vaníliacukor
Enyhén sós vízben megfőztem a tésztát, lecsöpögtettem, és egy tálban vajdarabokkal összekevertem. A mazsolát langyos vízben áztattam néhány percig, majd papírtörlőre tettem.
A túrót a cukorral, a tojások sárgájával, vaníliacukorral, citromhéjjal, tejföllel, mazsolával, krémes állagúvá dolgoztam. Hozzákevertem a tésztát, és a tojások kemény habbá vert fehérjét.
Három réteslapot, egyenként olajjal megkenve, a tepsi (40x25 cm) aljára tettem. Ráöntöttem a tésztás túrókrémet. A tetejére is 3 olajjal megkent réteslap került. 180 fokon addig sütöttem, amíg a teteje ropogósra, aranybarnára sült (kb. 30 perc). A tetejét meghintettem porcukorral.
Pudingos desszert: 1 csomag csokipudingpor, 1 csomag epres pudingpor, 8 kanál cukor, 1 liter tej, 4 doboz sztracsatellás görög joghurt, 2 banán, ananászkonzerv, győri édes keksz
Elkészítettem az epres és a csokipudingot. A kehely aljára banánt szeleteltem (kb. 5-6 szelet), aztán egy kanálnyit a lecsöpögtetett ananászból. Erre került 1-1 kanál a sztracsatellás joghurtból, a darabolt keksz, majd a csokipuding, aztán az eperpuding. Tálaláskor tejszínhabbal és csokireszelékkel díszítettem.

Kellemes karácsonyfa-bontást kívánok!

2012. január 1., vasárnap

B. Ú. É. K.! Lencsefőzelékkel...

Búék, búék, búék! Napok óta ezt hallom. Mindenki mondja mindenkinek. Van, aki igazán őszintén, van, aki szokásból, vagy udvariasságból, mert hülyén nézne ki, ha neki mondják, és erre ő azt válaszolná, hogy: ja, igen, vagy, hogy: ühüm, te meg fordulj fel… Legtöbben őszintén mondják, azt hiszem. Annyi keserűség volt sok ember életében 2011 során, hogy igazán megérdemlik a boldog, könnyebb napokat, évet. Valahogy azt érzem, hogy az év ezen időszakában, a karácsony-szilveszter körüli napokban, az is megengedi magának a z érzelmességet, aki amúgy visszafogott a lelkizés terén. Néha ki adhatjuk önmagunkat, megmutathatjuk a jobbik oldalunkat is, mert fárasztó az állandó önuralom gyakorlása. Szóval, érzelemre fel!  És persze, jó kajákra! Szilveszter éjszaka a magyar területeken elmaradhatatlan étek a lencsefőzelék, na és a virsli tormával.
Azon gondolkodtam, hogy vajon hova vezethető vissza az a szokásunk, hogy virslit eszünk szilveszter éjjelén? A hagyomány szerint a pénzt jelképező lencseevés logikus tradíció, és egy ízletes, tartalmas, könnyen elkészíthető étel. Én így készítettem tegnap este:
50 dkg lencsét nagyobb tálcára ömlesztek, ha van benne egyéb gabona vagy pelyva, azt kiszedem. Szerencsére a jó minőségű, csomagolt lencsében nincs, de azért nem árt ellenőrizni. Átöntöm a lencsét egy mély tálba, átmosom, majd hideg vizet öntök rá, úgy, hogy néhány cm-el ellepje. Ezt a műveletet még 30-án este elvégeztem, így 31-e délutánra a lencse szívott magába egy kis vizet és puhább lett. A füstölt tarját (ízlés szerinti mennyiség…) hideg vízzel megmostam, majd szintén hideg vízben, fedett lábosban, egy vöröshagymával és két nagy cikk fokhagymával főni tettem. Ha a tarja nagyon sós, néhány órán keresztül, a vizet cserélve, áztatni kell főzés előtt. Kb. másfél óra alatt puhára fő. Én nem főztem puhára, csak kb. 70 percig, a lencsével együtt készült el. A lencséről leöntöttem a vizet, amiben puhult, és a tarjához, a tarja levébe öntöttem (ha sok a l öntsük le, ha kevés, adjunk hozzá forró húslevet vagy vizet). A tarja nem volt túl sós, ezért megsóztam, 3 babérlevelet dobtam bele, és puhára főztem. Mielőtt befejezzük a főzést, kanálnyi citromlevet vagy ecetet lehet belekeverni. Kisebb lábosban világos rántást készítettem – olajban (vagy vajban) elkevert púpozott kanálnyi lisztet világos barnára pirítottam - mokkáskanálnyi édes pirospaprikát is kevertem hozzá, és ezzel sűrítettem be a lencsefőzeléket. Tejfölös habarással is lehet, de én a tejfölt csak tálaláskor kínáltam. Ha nincs tarja, akkor egyéb hús levében vagy szimplán vízben, babérlevéllel, hagymával, fokhagymával kell megfőzni a lencsét, és sült kolbásszal, tükörtojással lehet fogyasztani. Van, aki gerslivel, azaz árpagyönggyel keverve készíti.
Visszatérve a virslihez, van néhány ötletem, hogy mit is jelképez, és miért fogyasztjuk az Új Év hajnalán…
Boldog Új Évet Kívánok sok finomsággal és kellemes pajzánkodással!