2012. január 1., vasárnap

B. Ú. É. K.! Lencsefőzelékkel...

Búék, búék, búék! Napok óta ezt hallom. Mindenki mondja mindenkinek. Van, aki igazán őszintén, van, aki szokásból, vagy udvariasságból, mert hülyén nézne ki, ha neki mondják, és erre ő azt válaszolná, hogy: ja, igen, vagy, hogy: ühüm, te meg fordulj fel… Legtöbben őszintén mondják, azt hiszem. Annyi keserűség volt sok ember életében 2011 során, hogy igazán megérdemlik a boldog, könnyebb napokat, évet. Valahogy azt érzem, hogy az év ezen időszakában, a karácsony-szilveszter körüli napokban, az is megengedi magának a z érzelmességet, aki amúgy visszafogott a lelkizés terén. Néha ki adhatjuk önmagunkat, megmutathatjuk a jobbik oldalunkat is, mert fárasztó az állandó önuralom gyakorlása. Szóval, érzelemre fel!  És persze, jó kajákra! Szilveszter éjszaka a magyar területeken elmaradhatatlan étek a lencsefőzelék, na és a virsli tormával.
Azon gondolkodtam, hogy vajon hova vezethető vissza az a szokásunk, hogy virslit eszünk szilveszter éjjelén? A hagyomány szerint a pénzt jelképező lencseevés logikus tradíció, és egy ízletes, tartalmas, könnyen elkészíthető étel. Én így készítettem tegnap este:
50 dkg lencsét nagyobb tálcára ömlesztek, ha van benne egyéb gabona vagy pelyva, azt kiszedem. Szerencsére a jó minőségű, csomagolt lencsében nincs, de azért nem árt ellenőrizni. Átöntöm a lencsét egy mély tálba, átmosom, majd hideg vizet öntök rá, úgy, hogy néhány cm-el ellepje. Ezt a műveletet még 30-án este elvégeztem, így 31-e délutánra a lencse szívott magába egy kis vizet és puhább lett. A füstölt tarját (ízlés szerinti mennyiség…) hideg vízzel megmostam, majd szintén hideg vízben, fedett lábosban, egy vöröshagymával és két nagy cikk fokhagymával főni tettem. Ha a tarja nagyon sós, néhány órán keresztül, a vizet cserélve, áztatni kell főzés előtt. Kb. másfél óra alatt puhára fő. Én nem főztem puhára, csak kb. 70 percig, a lencsével együtt készült el. A lencséről leöntöttem a vizet, amiben puhult, és a tarjához, a tarja levébe öntöttem (ha sok a l öntsük le, ha kevés, adjunk hozzá forró húslevet vagy vizet). A tarja nem volt túl sós, ezért megsóztam, 3 babérlevelet dobtam bele, és puhára főztem. Mielőtt befejezzük a főzést, kanálnyi citromlevet vagy ecetet lehet belekeverni. Kisebb lábosban világos rántást készítettem – olajban (vagy vajban) elkevert púpozott kanálnyi lisztet világos barnára pirítottam - mokkáskanálnyi édes pirospaprikát is kevertem hozzá, és ezzel sűrítettem be a lencsefőzeléket. Tejfölös habarással is lehet, de én a tejfölt csak tálaláskor kínáltam. Ha nincs tarja, akkor egyéb hús levében vagy szimplán vízben, babérlevéllel, hagymával, fokhagymával kell megfőzni a lencsét, és sült kolbásszal, tükörtojással lehet fogyasztani. Van, aki gerslivel, azaz árpagyönggyel keverve készíti.
Visszatérve a virslihez, van néhány ötletem, hogy mit is jelképez, és miért fogyasztjuk az Új Év hajnalán…
Boldog Új Évet Kívánok sok finomsággal és kellemes pajzánkodással!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Üdvözöllek, Kedves Olvasó!

Ide kalauzolt a sors, vagy tudatosan érkeztél, s, ha már itt vagy, olvassál.
Ha tetszik, írd meg, ha nem tetszik, azt is közöld.

Derűt és jóságot kívánok!
Desirée